Lejlighederne Mirja ligger 50 m fra havet. Begge lejligheder har en smuk havudsigt, separate indgange, aircondition, køleskab med fryser, grill, ubegrænset Wi-Fi internet, LCD-tv, parkeringsplads 3 m fra lejligheden (i gården). Lejlighed A4 er tilgængelig fra 23.08.; Lejlighed A2+1 er tilgængelig fra 23.-31.08. Lejlighed A4 har to soveværelser + rummelig overdækket terrasse (17m2) med 2 liggestole + privat have på 45m2 (med lejligheden); Lejlighed A2+1 har et separat soveværelse + sovesofa (160x200cm) i stuen + overdækket terrasse (16m2) med to liggestole + privat have på 40m2 (med lejligheden). Begge lejligheder har kun plads til 7 gæster. Lejlighederne ligger på den solrige sydside af øen Vis, Rukavac-bugten, hvor havet er varmest. Øen Vis har de fleste solrige dage i Adriaterhavet. I nærheden ligger de berømte strande/bugt: Srebrena, Dimond-stranden/Tepluš (varmt hav) og en lang klippekyst ud mod det åbne hav/nudisme/afsondrethed.
Læs mere IndkvarteringsenhederFor at reservere en dato skal du betale et forudbetaling på cirka 30% af den samlede pris, og resten betales på ankomstdagen til indkvarteringen. Ankomst til indkvarteringen er fra kl. 13:55 og afrejse senest kl. 9:30 på afrejsedagen. Priserne for Lejlighed A4 er for 2 voksne og 2 børn op til 18 år, og priserne for Lejlighed A2+1 er for: op til 2 voksne og et barn op til 18 år (eller to små børn); priser for andre kombinationer efter anmodning. Slutrengøring af lejligheden koster 49 euro (engangsbeløb), og rengøring af hunden opkræves yderligere! Tilgængelighed/fri datoer: Lejlighed A4: fra 23.08. og fremefter, og lejlighed A2+1 er også tilgængelig: 23.-31.08. og fra 21.09.2025.
Turistskat er inkluderet i prisen.Vi besøgte Kroatien efter omkring 8 år, før det Italien og Grækenland. Jeg havde slet ikke lyst til at tage dertil, for jeg har mange ubehagelige og intense minder forbundet med ferier i Kroatien. Men vi gik efter det, fordi øen og dens strande simpelthen er TOP. Vores indgang til denne bolig startede ganske uhyggeligt. 10 minutter efter ankomsten lykkedes det min mand at bryde 4 pilsnere ind på parkeringsområdet (sådan en skam). Ejeren opførte sig helt perfekt, hvilket jeg takker ham meget for! Med et smil på læben hjalp han os med at indsamle katastrofen, og det spildte tøj (og det der var) blev vasket, strøget og leveret til os af den dejlige fru Pavić. Stor tak! Lejligheden var ren, ryddelig, rummelig, udstyret med funktionel aircondition og Wi-Fi. For første gang i vores liv oplevede vi, at ejeren bragte os en flaske fremragende figenlikør, det var stadig tørrede figner, yum. Lejligheden var ikke overophedet, da en del af ejendommen er indlejret i terrænet. Balkonen var fænomenal, næsten ingen sol skinner på den, så du kan blive der hele dagen, og udsigten er simpelthen guddommelig!!! Om morgenen gik vi for at hoppe på molen (ca. 3 minutter til fods), stranden 5 minutter til fods. Store. Havet er rent, der er barer på strandene, priserne er acceptable. Hver morgen kører en bil med kager, grøntsager og frugt gennem landsbyen – meddelelsen kan høres langvejs fra. Fedt nok! Den eneste ulempe, vi bemærkede, var manglen på myggenet til vinduerne, selvom vi havde "anti-myg" i elektriciteten og vi blev sprøjtet med afskrækningsmidler, monstrene åd os stadig. De lokale på øen er utroligt imødekommende, venlige, hjælpsomme og imødekommende. De hilser på turister, smiler, som jeg ikke ved så meget om på ferien. Vi følte os generelt trygge på øen, hvad vi efterlod, hvor vi fandt det selv på 5 timer, snorklede vi ofte i lang tid. For mig er Vis det eneste sted i Kroatien, som vi ville elske at vende tilbage til og helt sikkert vil bruge denne bolig.
Smuk og komfortabel lejlighed med en smuk udsigt over havet. Rukavac er en stille landsby, få minutters gang fra to smukke strande. Vi anbefaler!